A magyar beteg (109.)

A II. Országos Betegbiztonsági Konferencia egyik visszatérő motívuma a “humán-erőforrás krízis” – azaz a fiatal, hadra fogható, szakképzett és valami miatt még mindig mélyen alulfizetett egészségügyi dolgozók Magyarországról történő elvándorlásának drámai következménye – volt. Egyik előadó megállapítása, hogy egy külföldi kongresszus regisztrációs díja osztályvezető főorvosaink havi bérét meghaladja, ennek (és nem csak ennek) okán – paraszolvencia reményében és a betegbiztonság szemszögéből aggályos módon – kénytelenek pl. fülorrgégész professzorok orrsövényt és mandulát operálni.

A Medicina 2000 Járóbeteg Szakellátási Szövetség előadója arra hívta fel a figyelmet, hogy a poliklinikai rendszer egyik kockázati tényezője éppen az orvos-beteg találkozások rövid – és egyre rövidülő! –  ”kontakt”-ideje. A háziorvos ugyanis hetek-hónapok-évek óta ismeri, ismerheti betegét, míg a – például a Ferihegyi úton rendelő – szakorvos a “sürgősen” ellátásra szoruló beteget többnyire először látja és a helyes diagnózis felállítására hellyel-közzel néhány perc áll rendelkezésére. A kórházi kezelésre beutalt beteget megint csak kellő ideig tarthatja megfigyelés alatt az osztályos orvos, a helyes döntésre megfelelő intervallum adott tehát. (Megjegyzem, hogy a XVII. kerületi járóbeteg-szakellátásban a “helyzet fokozódik”, ugyanis már most, május elején úgy tűnik, hogy a Ferihegyi úti Rákosmente Szakrendelőben 2016.-ban betegforgalmi rekordokat döntünk.)

A Betegbiztonsági Konferencia második napjára meghirdetett, a kortárs magyar írott és elektronikus sajtó prominens képviselőit felvonultató “Kerekasztal” minden bizonnyal a rendezvény  fénypontjaként lett volna hivatott tündökölni. Résztvevők: a Heti válasz, a Figyelő, az Origo, a 168 óra, a Világgazdaság, a Népszabadság újságírói. A közmédia sehol, a jobboldali – horribile dictu “kormánypárti” – sajtó képviselői sehol. Nem hívták meg őket, avagy nem jöttek el, nem tudni. Tény, hogy a közel egy órás fórum végén a közönség soraiból szólásra emelkedő – politikailag függetlennek fenntartással sem nevezhető – Kökény Mihály, a Medgyessy-kormány egészségügyi minisztere erőteljesen dicsérte a fórumon szerepet vállalt “független egészségügyi szakújságírókat”…

4 hozzászólás

  1. Magdi szerint:

    Betegbiztonsági konferencia?!

    Üdvözlöm Képviselő Úr,

    Ritkán van időm az interneten nézelődni, de most este ráértem.
    Betegbiztonségi konferencia ugye nem egy újabb eleme a soha meg nem valósuló eü-i reformnak?
    Jómagam közel a hetvenedik évemhez már úgysem érem meg se az oktatás, se az eü. valódi reforrmját…
    Sajnos gyerekkorom az ’50-es évek miatt volt nehéz, a rendszerváltás sem hozott látványos változást, aztán 2011-ben Orbán “kihúzta a gyufát” Brüsszelben az új alkotmánnyal, így aztán megint ellenszélben megy az ország.
    Pedig milyen jó lett volna, ha az EU már 2011-ben elkezdete volna a stratégiát arra, hogy mit kezdjen az egyre erősődő migránsokkal, de nem tettek semmit és azóta sem tesznek semmit, csak kenik szét a problémát és ezzel az életem hátralévő éveimet – más okból ugyan, mint hatvan évvel ezelőtt – , de újra megnehezetik. És ha még csak rólam lenne szó, de a FIATALOK! Milyen jövője lesz a majd a mostani bölcsiseknek, ovisoknak?Senki nem meri kimondani, de Orbán igen és tesz ellene, hogy Magyarország megmaradjon annak, ami: magyarnak. És akkor jön Tóbiás a vasárnapi boltzár-ellenes népszavazással?!Ez a legfontosabb?! Tényleg olyan borzalmas ma diáknak lenni? Azért az is furcsa, hogy minden harmadik gyerek magántanárhoz jár? Akkor az kinek is a hibája?
    Az eü-ben is, hogy mi van?!!! Na hagyjuk is.. De azt azért Ön is nyilván tudja, hisz régóta orvos, hogy egy beteggel és hozzátartozóival megértően viselkedni az nem pénz kérdés. A beteg oda megy, ahová mehet vagy ahová küldik vagy viszik. És az már a média felelőssége is, hogy zömében olyan híradások vannak, hogy az eü-ben bunkó nővérek és pénzéhes orvosok vannak.
    Szóval, betegbiztonság, bel-és külbiztonság, szociálisbizontság.
    Ha a jövőre gondolok, egyiket se”látom”..

    • Fenke Ferenc szerint:

      Kedves Magdi!
      Gondolatfolyama valójában “megér egy misét”, itt és most annyit válaszolnék csupán, hogy jómagam egy olyan csapatban dolgozom, melynek célja Magyarországot KERESZTÉNYNEK és MAGYARNAK megtartani.
      Üdvözlettel
      dr Fenke Ferenc

      • Magdi szerint:

        Köszönöm. Minden jólelkű magyar ember reménykedik, különösen a határmenti emberek…. , de azért azt a mondást se Ön, se harcos társai ne feledjék, hogy “A népet nem azok vezetik, akik dolgoznak érte, (hanem) akik beszélni tudnak a nyelvén.”

  2. Magdi szerint:

    Hát igen, a remény mindnyájunkban él…
    Köszönöm!